W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo sadzić pomidory w zależności od tego, gdzie je uprawiasz, ale niezależnie od tego ile masz doświadczenia. Poznasz sprawdzone przez nas techniki, które sprawią, że ten pierwszy, a zarazem najważniejszy etap Twojej uprawy nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.
Domowa uprawa tych smacznych i zdrowych warzyw nie jest trudna. Można ją prowadzić nawet w niewielkim ogrodzie, na tarasie i balkonie. Samodzielne posianie i dbanie o pomidory nie wymaga dużych nakładów finansowych, a może przynieść wiele satysfakcji. Czas i praca włożona w uprawę zaowocują przepysznymi, cennymi dla organizmu substancjami odżywczymi. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby pomidory dobrze owocowały i pięknie rosły, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Sadzenie pomidora — kiedy sadzić pomidory?
Pomidory to wdzięczne rośliny, które owocują w szklarniach, tunelach, pod folią, ale także w ogrodach, na tarasach i balkonach. Przy sadzeniu pomidora, warto kierować się poniższymi zasadami.
Optymalny termin uprawy pomidora w szklarni, tunelu lub pod folią
Zacznijmy od pierwszej opcji. W tunelach, szklarniach czy pod folią, pomidory możesz sadzić już pod koniec kwietnia pod warunkiem, że nie zanosi się na mrozy. W takiej sytuacji lepiej wstrzymać się i poczekać na koniec przymrozków, które zazwyczaj ustępują po 15 maja. Masz ogrzewany obiekt? Bez obaw możesz sadzić pomidory bez zwracania większej uwagi na panujące temperatury na zewnątrz.
Optymalny termin uprawy pomidora na tarasie, balkonie i w ogrodzie
Drugą opcją jest uprawa pomidora na tarasie, balkonie lub w ogródku. Musisz wiedzieć, że przy gruncie mróz szybciej „chwyta”. W związku z tym szanse na zmarznięcie rośliny, a w konsekwencji zakończenie Twojej uprawy pomidorów są naprawdę spore. W przypadku uprawy pomidorów na otwartej przestrzeni zalecamy Ci poczekać z sadzeniem do 15 maja. Wówczas mija niebezpieczeństwo ostatnich wiosennych przymrozków. Rozsady sadź w dzień pochmurny, ale do nagrzanej ziemi.
Uprawa pomidorów – przygotuj odpowiednie podłoże!
Dobrze przystosowane stanowisko to kolejny ważny czynnik uprawy pomidorów. Od niego zależy czy Twoja roślina będzie się prawidłowo rozwijać i dobrze owocować, czy się nie przyjmie. Ważne, aby stworzyć dla nasadzeń optymalne warunki do wzrostów.
Uprawa pomidorów w gruncie — jak przygotować glebę pod uprawę pomidora?
Jeśli w wybranym przez Ciebie miejscu były uprawiane w poprzednim sezonie mocno wymagające rośliny, takie jak np. pomidory, papryki, ogórki, dynie czy arbuzy, to w pierwszej kolejności musisz zadbać o odpowiednie dostarczenie dodatkowych składników odżywczych do gleby. Po uprawie wymagających roślin podłoże jest wyjałowione (pozbawione wszystkich niezbędnych makro i mikroelementów).
Z nasze doświadczenia wynika, że najskuteczniejsze są naturalne sposoby, takie jak: użycie obornika, kompostu czy węgla brunatnego, który ma świetne właściwości odżywcze, potrzebne Twoim pomidorom. Od tego sezonu, w naszym sklepie, dostępny jest także własnej produkcji nawóz. Zawiera on wszystkie niezbędne (i bezpieczne) składniki odżywcze, które dadzą glebie nowe życie.
Najlepsza gleba w ogrodzie to ta żyzna, piaszczysto-gliniasta. Warto sprawdzić jej pH specjalnym miernikiem — wtedy masz pewność, co pod nią się kryje. Współczynnik pH gleby dla pomidorów powinien oscylować w granicach 5,5-6,5.
Przed posadzeniem pomidorów ziemia powinna być pozbawiona chwastów i innych pozostałości roślinnych. Spraw, aby ten początek uprawy pomidorka w nowym miejscu był dla niego jak najprzyjemniejszy i pozbawiony stresu, który może wpływać na jego dalszy rozwój.
Uprawa pomidorów w donicach — jak przygotować podłoże pod uprawę w pojemnikach?
W przypadku uprawy pomidorów w donicach sprawdza się gotowa mieszanka podłoża. Staraj się wybierać ziemię najlepszej jakości od sprawdzonych producentów. Jeśli nie masz pewności, czy wybrałeś tę właściwą, lub po prostu chcesz, aby Twoim pomidorom było jeszcze lepiej, pomyśl o dodatkowym wsparciu. W tym celu użyj (tak, jak w przypadku uprawy w gruncie) obornika, kompostu, węgla brunatnego, albo nawozu wieloskładnikowego. My polecamy ten ekologiczny.

Pamiętaj o odpowiednim podłożu dla Twoich pomidorów!
Na jakim stanowisku sadzić pomidora?
Zasada jest prosta: pomidor musi otrzymać minimum 8 godzin słońca dziennie. Dlatego wybierz dla niego stanowisko najbardziej słoneczne, jakie możesz mu zapewnić. Wysokie temperatury w ciągu dnia, to jest to, co lubi najbardziej.
Staraj się przy tym również, aby nie było to mocno wietrzne miejsce. Rozsada w początkowej fazie wzrostu jest dość delikatna i podatna na złamania. Jeśli na Twoim balkonie dość często gości wiatr, to możesz pomyśleć o osłonięciu pomidora np. siatką cieniującą, ale tylko po bokach, aby nie zasłaniała ona światła roślinie.
Sadzenie pomidora – zwróć uwagę na głębokość sadzenia
Pomidora możesz posiać prosto do gruntu lub wysadzić z rozsady bezpośrednio do ziemi. O sianiu powstanie już wkrótce osobny artykuł, ale już możemy zdradzić, że to nie jest opcja dla każdego i wymaga dużo więcej cierpliwości i doświadczenia. Wracając do sadzenia z rozsady: pomidora sadzimy trochę inaczej niż większość rozsad warzyw.
Kluczem do sukcesu jest tu głębokość sadzenia. Pomidora zakopujemy naprawdę głęboko, tak aby pół jego długości znalazło się pod ziemią. Tak, naprawdę tak głęboko. Robisz to po to, aby korzenie rozsady wytworzyły się na całej zakopanej łodydze, dzięki czemu ułatwiasz roślinie pobieranie składników odżywczych z gleby. Taka sytuacja ułatwi wchłanianie makro i mikro składników pokarmowych z głębszych warstw ziemi, co finalnie wpłynie na szybkość wzrostu pomidora i smak owoców.
Sadzenie pomidora krok po kroku – instrukcja:
- Wykop dołek o głębokości +/- 10-15 cm.
- Kilkukrotnie ściśnij w dłoniach doniczkę z rozsadą.
- Wyciągnij rozsadę pomidora, pociągając za jej dolną część łodygi.
- Włóż ją w dołek (bez odrywania bocznych liści).
- Przysyp dołek wykopaną wcześniej glebą.
- Lekko ją przygnieć.
- Ostrożnie podlej roślinę przy samej łodydze.
Pomidory w gruncie, pod osłonami i na balkonie – jaki rozstaw jest odpowiedni?
Zachowanie odpowiedniej odległości między roślinami pozwala na zdrową i spokojną uprawę. Liście pomidorów nie powinny się między sobą dotykać. Muszą mieć zapewnioną możliwość pobierania promieni słonecznych do przeprowadzania fotosyntezy.
Kluczowy jest również przewiew między liśćmi. Wolna przestrzeń i ruch powietrza pomagają utrzymać roślinę w dobrej kondycji. Uschnięte liście to jeden z czynników zapobiegania chorobom.
W gruncie, czy pod osłonami pomidory sadź w rozstawie 60 × 50 cm. Taka przestrzeń w zupełności wystarczy na prawidłowy, zrównoważony i bezpieczny rozwój.
Przy uprawie w pojemnikach zachowaj taką odległość, aby liście nie stykały się ze sobą. W skrzyniach czy donicach możesz sadzić je nie tylko w linii prostej, ale też na skos – wykorzystasz więcej miejsca.
Wiesz już, co zrobić, żeby pomidory lepiej owocowały! Zadbaj więc o odpowiednio duże odstępy pomiędzy sadzonkami. Każda roślina powinna mieć wystarczająco dużo miejsca, by rozrost korzeni nie był niczym ograniczony. W przeciwnym razie poszczególne sadzonki „podkradają” sobie cenne składniki odżywcze z gleby, w której wzrastają.
Skoro już wiesz co robić, koniecznie zobacz nasze rewelacyjne sadzonki pomidorów malinowych!
Uprawa na tarasie i balkonie. Jaka donica do pomidorów?
Dobór donic do pomidora to kolejna ważna kwestia. Optymalnie dopasowana pojemność sprawi, że Twój pomidor będzie się prawidłowo rozwijać. Im większa donica, tym łatwiej zapanować nad odpowiednią gospodarką wodną. W małych donicach bywa zbyt ciasno, co ogranicza rozwój i zmniejsza zdolność akumulacji wody. Utrudnia to rozwój systemu korzeniowego, co przekłada się na mniejsze wzrosty.
Zasada jest prosta: 1 pomidor – 10-litrowa donica. Mówiąc o uprawie w donicy, nie możesz zapominać o drenażu, który jest niezbędny w uprawie pomidorów w pojemnikach.
Pielęgnacja pomidorów — jak robić to dobrze?
Pomidor to roślina, za którą kryją się charakterystyczne zabiegi pielęgnacyjne, czyli przycinanie pędów bocznych i ogławianie. Nie są to proste czynności, ale są one niezbędne m.in. do uzyskania wielu pysznych owoców na krzaku.
Ogławianie jest ważnym etapem uprawy, to także sposób na obfite pomidory. Polega on na usuwaniu wybranych liści. Wraz z nim przeprowadza się:
- Usuwanie tzw. wilków – usuwa się boczne pędy, określane mianem wilków, które wyrastają między liśćmi a łodygą. Zwykle zalecane jest uszczknięcie wszystkich takich gałązek, choć można zostawić jedną lub dwie i poprowadzić krzak pomidora na kilka pędów. Warto pamiętać, że zbyt duża liczba wilków osłabia roślinę, która traci energię na krzewienie się. Brak jej wówczas siły na zawiązywanie owoców, co skutkuje mniejszymi plonami,
- Obrywanie dolnych liści – liście znajdujące się poniżej gron owocowych nie są roślinie potrzebne. Ich usunięcie będzie skutkowało przekazaniem energii na dojrzewanie pomidorów, zamiast na zasilanie liści. Liście znajdujące się najbliżej owoców warto zostawić, stanowią one bowiem źródło cukrów. Co ważne, liście dolne usuwa się pojedynczo. Dzięki temu roślina nie jest nadmiernie osłabiona.
Samo ogławianie pomidorów to usuwanie wierzchołka pędu głównego na krzaku. Zabieg ten przynosi korzyści w postaci zatrzymaniu dalszego wzrostu rośliny i wydatkowaniu przez nią energii na dojrzewanie pomidorów, które zdążyły się już zawiązać.
Nadal zastanawiasz się, jak zwiększyć plony pomidorów uprawianych w warunkach domowych?
Nie martw się! Przygotowaliśmy specjalny poradnik, dzięki któremu zrobisz to dobrze. Zerknij do tego artykułu: „Uprawa pomidorów – wszystko, co musisz wiedzieć”, w którym opisaliśmy, jak powinna wyglądać pielęgnacja pomidorów krok po kroku.
Kategoria: Okiem ogrodnika Porady dla wszystkich
Opublikowano: 7.03.2021