Ogród warzywny na balkonie – czy to może się udać?
Często słyszymy, że jeśli chce się uprawiać sadzonki warzyw lub sadzonki owoców, to trzeba mieć wielki ogród – nieprawda! Swój ogród warzywny możesz prowadzić na balkonie, tarasie, a czasem nawet na parapecie. W tym artykule dowiesz się, od czego zacząć, aby cieszyć się własnymi pysznościami wyhodowanymi w warzywniku na balkonie. Podpowiemy Ci, jakie warzywa sadzić na balkonie, aby cieszyć się ich niezapomnianym smakiem i czym nawozić warzywa na balkonie, aby pozostały naturalne, zdrowe i pełne cennych wartości odżywczych. Podpowiemy Ci także jak zaprojektować ogródek warzywny na balkonie.
Warzywnik na balkonie – jak zacząć?
Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest zmierzenie wielkości Twojego balkonu. Określ jego metraż i weź pod uwagę, np. rozmieszczenie mebli czy innych roślin ozdobnych, które co roku uprawiasz – taka przyjemna zabawa w mini projektanta. Jeśli po Twoich wyliczeniach wyszło, że na balkonie masz co najmniej 1m2 wolnej przestrzeni, żeby wcisnąć gdzieś skrzynie lub donice z warzywami, to znaczy, że masz już dużą szansę coś wyhodować.
W drugiej kolejności określ, jaką wystawę ma Twój balkon. Południową, a może północno-zachodnią? Zwróć uwagę też na to, ile +/- godzin słońca dziennie gości na Twoim balkonie i czy jest ono pełne, czy rozproszone, np. przez liście sąsiednich drzew. Określenie tych aspektów jest bardzo ważne, dlatego że wiele roślin ma różne wymagania dotyczące intensywności i długości nasłonecznienia. Pozwoli to określić, jakie warzywa można sadzić na Twoim balkonie. Dla przykładu: Pomidor potrzebuje min. 8 godzin pełnego słońca dziennie, a np. brokuł, wymaga min. 6 godzin słońca rozproszonego i bardziej zacienionego stanowiska. Zostawienie go na pełnym słońcu zdecydowanie nie będzie służyło odpowiedniemu wzrostowi, co może skutkować nawet brakiem tych pysznych zielonych różyczek, z których się składa. Taka jest natura – bezlitosna. Czasami pomimo największych chęci uprawy danego warzywa, staje się to trudne ze względu na umiejscowienie balkonu, którego niestety nie przeniesiesz na drugą stronę bloku.
Jakie warzywa na balkonie?
Wiesz już jakie możliwości daje Ci Twój balkon, zatem czas przejść do wyboru roślin, które chcesz (i możesz) uprawiać, a jest ich naprawdę wiele. Zaczynając od najpopularniejszych i najchętniej wybieranych pomidorów, przez rozchwytywane na balkon ogórki, papryki, na arbuzie (!), truskawkach i bazylii kończąc. My, jako Fabryka Rozsady dobieramy odmiany w ten sposób, aby nadawały się do uprawy nie tylko na ogrodzie (w gruncie), ale też w ogródku warzywnym na balkonie, czyli w pojemniku.
Jakie warzywa na balkonie sprawdzą się najlepiej i jakie wybrać?
Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, które pozwolą Ci wybrać rośliny, dzięki którym uprawa warzyw na balkonie będzie nie tylko efektywna, ale przede wszystkim łatwa i przyjemna.
1. Zwróć uwagę na to, ile dana roślina potrzebuje dziennie słońca.
2. Sprawdź jak dużą donicę potrzebujesz, aby zapewnić jej prawidłowy rozwój
Kiedy jesteś w stanie zapewnić upatrzonej roślinie te 2 ważne rzeczy, których od Ciebie wymaga, to jesteś
w połowie sukcesu. 🙂

Propozycja aranżacji balkonu
Gdzie kupić gotowe rozsady lub nasiona na balkon?
No dobra! Teraz tylko pozostaje kwestia zaopatrzenia się w gotowe rośliny lub nasiona. Aby dowiedzieć się, jakie warzywa sadzić na balkonie zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami dotyczącymi przede wszystkim ich sadzenia. Pozwoli Ci to wybrać odpowiednie rośliny, które będą długo i obficie owocowały, a Twój ogródek warzywny na balkonie pozwoli Ci zaspokoić nawet największy głód.
Uprawa warzyw na balkonie odbywa się na dwa sposoby: Siejąc nasiona prosto do donicy, a robi się tak w przypadku, np. marchwi czy cebuli lub z rozsady, np. pomidora lub ogórka, które możesz kupić gotowe, ale również przygotować samemu.
Rozsady, czyli młode rośliny, które powstają w wyniku wysiania nasion w szklarni lub kiełkowniku z przeznaczeniem przesadzenia ich w miejsce stałe. Słowo „rozsada” często naprzemiennie używane jest ze słowem „sadzonka”. Nie jest to do końca poprawne nazewnictwo, ale my nie mamy z tym problemu (też czasem go używamy, by to, co piszemy było bardziej zrozumiałe dla wszystkich). Rozsadę możesz kupić już gotową od producenta albo przygotować ją samemu, ale uwaga! Prawidłowe przygotowanie rozsady to jeden z najtrudniejszych etapów w uprawie. Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz czasu przygotowywać jej samemu (lub nie oszukujmy się, nie masz zbędnych 20 metrów kwadratowych w salonie na wielodoniczki), to możesz kupić gotowce wyhodowane właśnie przez producenta (to my!). Pamiętaj jednak, aby roślina była dobrej jakości i ze sprawdzonego źródła. Na co zwrócić uwagę? Roślina powinna mieć paszport, być zdrowa (bez przebarwień, plam na liściach) i być dobrze ukorzeniona. Jak ją wysuniesz z doniczki to powinien ukazać się gąszcz korzeni. Na naszym Facebooku i Instagramie będziemy wrzucać zdjęcia i filmy, jak powinno to wyglądać, także koniecznie nas obserwuj!
Nasiona możesz kupić w wielu sklepach ogrodniczych, w Internecie lub nawet w markecie. Pamiętaj, aby kupować od sprawdzonych producentów. Często okazuje się, że nasiona na rynek „hobby”, które znajdziesz, np. w markecie mają niski współczynnik kiełkowania. Oznacza to, że jeśli wysiejesz nasiona, to wiele z nich może po prostu nie wykiełkować. Często na próżno szukać na opakowaniu takiej informacji. My ją zawieramy, bo to jeden z najistotniejszych czynników, który decyduje o dalszych losach uprawy. Nasiona, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym są profesjonalne i certyfikowane – niedostępne dla „zwykłego śmiertelnika” 😀. Robimy wszystko, aby przybliżyć Cię do sukcesu w uprawie.
Jak prowadzić warzywnik na balkonie?
Wiesz już, na co zwracać szczególną uwagę, jak dobrać rośliny i gdzie je kupić. No, to teraz – co, z czym i jak? Warzywnik uprawiany na balkonie nie różni się aż tak bardzo od tego uprawianego w gruncie – na ogródku. Ogródek warzywny na balkonie ma przede wszystkim mniejszą powierzchnię i glebę o mniejszej głębokości, ale to właściwie koniec różnic.
Kilka najważniejszych zasad dotyczących tego, jak sadzić warzywa na balkonie:
- Pojemnik: Zapewnij roślinie odpowiednią wielkość doniczki lub skrzyni uprawowej, tak by jej korzenie mogły w prawidłowy sposób się rozwijać. Na platformie Internetowej FabrykaRozsady.pl przy każdym produkcie znajdziesz informacje o tym, jakiej wielkości doniczki wymaga dana roślina.
- Drenaż: Przepuszczalna warstwa na dnie pojemnika, która jest strażnikiem Twojej rośliny. W przypadku uprawy warzyw na balkonie ma on szczególne znaczenie, gdyż głębokość gleby jest tutaj ograniczona. Może zdarzyć się, że niechcący przesadzisz z ilością wody przy podlewaniu. Nadwyżka wody może powodować gnicie korzeni, a do tego uniemożliwia im dostęp do powietrza, co może prowadzić do najgorszego. Aby uchronić Twoją roślinę przygotowaliśmy specjalną mieszankę keramzytu z grysem węgla brunatnego, która w razie sytuacji kryzysowej, gotowa jest na ratunek. Znajdziesz ją TUTAJ.
- Podłoże: Odpowiednio dobrana ziemia do uprawy w pojemnikach, która zawiera niezbędne składniki odżywcze potrzebne do zasilania Twojej rośliny w czasie uprawy. Wybieraj specjalnie przygotowane mieszanki podłoża idealnie sprawdzające się do uprawy na balkonie. Wybrane przez nas podłoża z niezbędnymi komponentami przygotowującymi roślinę do dalszego rozwoju znajdziesz TUTAJ.
- Odżywka, czyli czym nawozić warzywa na balkonie: Uprawiając rośliny w pojemnikach musisz pamiętać, że podłoże w doniczce nie zastąpi w 100% gleby, np. w ogrodzie. W głębszych warstwach ziemi znajdują się niezbędne mikro- i makroelementy, których siłą rzeczy nie będzie w doniczce, dlatego bardzo ważny jest dodatkowy „wspomagacz”. Stworzyliśmy takie, w idealnych proporcjach i bezpiecznym stężeniu. Dodatkowo, stosując nawóz Twoja roślina jest bardziej odporna na choroby, ma większy wigor, jest zdrowsza, a także poprawia smak wytwarzanych owoców.
- Akcesoria: Pomocna będzie: Konewka, dzięki której w szybki i łatwy sposób podlejesz swoje rośliny. Jej pojemność wybierz w zależności od tego, jak duży warzywnik zakładasz. Łopatka, którą wykopiesz dołek do wsadzenia rośliny. Opcjonalnie: Podpora bambusowa do podwiązywania pomidorów lub papryk (zobacz też specjalną dla nich doniczkę).
Małe podsumowanie
Uprawa warzyw na balkonie nie musi być problematyczna i mało efektywna, choć na początku może się tak wydawać. Wystarczy wiedzieć jakie warzywa na balkonie mają szansę bujnego wzrostu, a do tego wystarczy również określić położenie swojego tarasu i jego metraż.
Aby cieszyć się z uprawy warzywnika na balkonie, powinieneś więc przede wszystkim:
- Określić warunki do uprawy (wielkość balkonu, wystawę oraz ilość i intensywność nasłonecznienia).
- Wybrać ulubione warzywa lub owoce, które z powodzeniem możesz u siebie uprawiać.
- Dobrać odpowiedni pojemnik uprawowy, podłoże, nawozy i niezbędne akcesoria, które stanowią podstawę ogródka warzywnego na balkonie.
Ogródek warzywny na balkonie powinien zapewniać Ci nie tylko zdrowe, pełne witamin jarzyny, ale przede wszystkim dawać chwilę wytchnienia, relaksu i radości. Wierzymy, że od teraz uprawa warzyw na balkonie będzie dla Ciebie wyłącznie przyjemnością, gdyż najważniejsze zasady już znasz i wiesz jakie warzywa sadzić na balkonie.
Zaglądaj na nasze social media i wpadaj do naszej grupy wsparcia* na Facebooku, gdzie na Twoje pytania odpowiedzą ogrodnicy z 35-letnim doświadczeniem w ogrodnictwie.
*Dostęp do grupy wsparcia znajdziesz na stronie głównej w panelu Moje konto.
Kategoria: Okiem ogrodnika Porady dla wszystkich
Opublikowano: 11.03.2021