Dostęp do świeżych warzyw, aromatycznych ziół i słodkich owoców… A to wszystko bez oddalania się od domu, czyli warzywnik w ogrodzie! Przy zakładaniu ogródka warzywnego musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby z powodzeniem wyhodować własne pyszności. Postaramy się wyjaśnić Ci wszystkie niezbędne kwestie w tym artykule. Od teraz już będziesz wiedzieć, jak zrobić warzywnik w ogrodzie!
Warzywnik w ogrodzie – od czego zacząć?
Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest określenie miejsca Twojej uprawy. Sprawdź, ile +/-m² możesz przeznaczyć na własny warzywnik w ogrodzie. Im więcej przestrzeni, tym więcej pyszności możesz uprawiać. Do uprawy warzyw najlepiej sprawdzają się miejsca z wystawą południową, południowo-zachodnią i południowo-wschodnią. Prawie wszystkie warzywa i owoce potrzebują pełnego nasłonecznienia, w szczególności pomidory, papryki i arbuzy, dlatego stanowisko do uprawy nie powinno znajdować się w cieniu. Na stanowiskach z niepełnym nasłonecznieniem (rozproszonym światłem) sprawdzą się np. zioła lub sałaty – one nie czują się najlepiej w pełnym słońcu. W zupełnym cieniu wyhodujesz… nic! No, może oprócz roszponki – ją możesz uprawiać nawet w piwnicy, serio! Do tego stanowisko uprawowe nie powinno być narażone na mocne powiewy wiatru. Teraz już nie musisz zastanawiać się, jak zaplanować warzywnik w ogrodzie! We wszystkim Ci pomożemy!
Jakie warzywa w ogrodzie?
Wiesz już, jakie możliwości stwarza Twój ogród, zatem czas przejść do wyboru roślin, które chcesz (i możesz) uprawiać w warzywniku. Do wyboru masz naprawdę całą gamę pyszności. Od najpopularniejszych i najchętniej wybieranych pomidorów, ogórków czy papryk, przez różne zioła – bazylię, tymianek czy kolendrę, na słodkich arbuzach i truskawkach kończąc.
Więc, jak wybrać?
Do uprawy warzyw w ogrodzie wybierz te rośliny, które spełniają wymagania Twojego warzywnika. Mamy tu na myśli nasłonecznienie stanowiska uprawowego, ale też ogólną wielkość, na której możesz prowadzić uprawę. Te dwa czynniki są w zasadzie kluczowe, bo z resztą sobie poradzisz (my podpowiemy!). Jeśli rośliny, o których marzyłeś spełniają wymagania Twojego ogródka, no to wybór pyszności staje się dużo prostszy.
Gdzie kupić gotowe rozsady lub nasiona na balkon?
No dobra! Teraz tylko pozostaje kwestia zaopatrzenia się w gotowe rośliny lub nasiona. Uprawiać je na balkonie możesz w dwa sposoby: Siejąc nasiona prosto do donicy, a robi się tak w przypadku, np. marchwi czy cebuli lub z rozsady, np. pomidora lub ogórka, które możesz kupić gotowe, ale również przygotować samemu.
Rozsady, czyli młode rośliny, które powstają w wyniku wysiania nasion w szklarni lub kiełkowniku z przeznaczeniem przesadzenia ich w miejsce stałe. Słowo „rozsada” często naprzemiennie używane jest ze słowem „sadzonka”. Nie jest to do końca poprawne nazewnictwo, ale my nie mamy z tym problemu (też czasem go używamy, by to, co piszemy było bardziej zrozumiałe dla wszystkich). Rozsadę możesz kupić już gotową od producenta albo przygotować ją samemu, ale uwaga! Prawidłowe przygotowanie rozsady to jeden z najtrudniejszych etapów w uprawie. Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz czasu przygotowywać jej samemu (lub nie oszukujmy się, nie masz zbędnych 20 metrów kwadratowych w salonie na wielodoniczki), to możesz kupić gotowce wyhodowane właśnie przez producenta (to my!). Pamiętaj jednak, aby roślina była dobrej jakości i ze sprawdzonego źródła. Na co zwrócić uwagę? Roślina powinna mieć paszport, być zdrowa (bez przebarwień, plam na liściach) i być dobrze ukorzeniona. Jak ją wysuniesz z doniczki to powinien ukazać się gąszcz korzeni. Na naszym Facebooku i Instagramie będziemy wrzucać zdjęcia i filmy, jak powinno to wyglądać, także koniecznie nas obserwuj!
Nasiona możesz kupić w wielu sklepach ogrodniczych, w Internecie lub nawet w markecie. Pamiętaj, aby kupować od sprawdzonych producentów. Często okazuje się, że nasiona na rynek „hobby”, które znajdziesz, np. w markecie mają niski współczynnik kiełkowania. Oznacza to, że jeśli wysiejesz nasiona, to wiele z nich może po prostu nie wykiełkować. Często na próżno szukać na opakowaniu takiej informacji. My ją zawieramy, bo to jeden z najistotniejszych czynników, który decyduje o dalszych losach uprawy. Nasiona, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym są profesjonalne i certyfikowane – niedostępne dla „zwykłego śmiertelnika” 😀. Robimy wszystko, aby przybliżyć Cię do sukcesu w uprawie.
Jak prowadzić warzywnik w ogrodzie?
Wiele osób nie wie, jak założyć warzywnik w ogrodzie, by warzywa wyrosły. W tym przypadku musisz przestrzegać kilku zasad, aby uprawa Twoich warzyw, ziół czy owoców zakończyła się sukcesem, a przy stała się prosta i przyjemna.
- Odpowiednie rozłożenie roślin: Pilnuj, aby wysokie rośliny, takie jak: pomidor lub papryka nie przysłaniały dostępu do światła tym niskim, np. sałacie, czy selerowi. Sadź je w odpowiednich odstępach, tak by nie rywalizowały ze sobą o dostęp do wody. Sadzenie warzyw zbyt blisko sprawi też, że chętniej rozwijać się będą choroby.
- Podłoże: Dopasuj typ gleby do roślin. Jeśli gleba jest słabej jakości, czyli np. kamienista, piaszczysta lub gliniasta, to zawsze możesz ją wzbogacić kompostem lub obornikiem. Możesz użyć obu naturalnych nawozów na raz lub po prostu wybrać jeden z nich. Kluczem do sukcesu jest ich przekompostowanie, bo jeśli użyjesz świeżych komponentów możesz spalić posadzone rośliny, w związku z obecnością zbyt dużej ilości składników odżywczych. Dostępne w sklepie lub te z zakładu utylizacyjnego są już zazwyczaj gotowe do użycia.
- Nawóz: Jeśli nie masz dostępu do dobrej jakości obornika lub kompostu (kompost, kompostowi nierówny) lub nie jesteś pewien, czy zapewniona przez nie ilość składników odżywczych będzie wystarczająca to jest na to rozwiązanie. Wtedy z pomocą przychodzą makro- i mikroelementy w płynie – nawozy mineralne. Stworzyliśmy takie, w idealnych proporcjach i bezpiecznym stężeniu. Dodatkowo, stosując odpowiedni nawóz, Twoja roślina jest bardziej odporna na choroby, ma większy wigor, jest zdrowsza, a także poprawia smak wytwarzanych owoców.
- Akcesoria: Pomocna będzie łopatka, którą wykopiesz dołki do sadzenia roślin, grabki, które ułatwią pielęgnację między roślinami w warzywniku oraz rękawiczki. Opcjonalnie: Podpora bambusowa do podwiązywania pomidorów lub papryk.
- Woda, dużo wody: Bez niej się nie uda! O ile przy małej uprawie możesz radzić sobie konewką, tak przy większym warzywniku w ogrodzie może być to dość męczące i wtedy musisz rozeznać się w terenie, gdzie jest znajduje się ujście wody i zakupić wąż odpowiedniej długości o odpowiedniej średnicy, pasującej do kranu.
Podsumowanie – uprawa warzyw w ogrodzie
Aby cieszyć się z uprawy warzywnika w ogrodzie:
- Określ warunki do uprawy (powierzchnię do obsadzenia i intensywność nasłonecznienia).
- Wybierz ulubione warzywa, zioła lub owoce, które z powodzeniem możesz u siebie uprawiać.
- Zwróć uwagę na odpowiedni rozstaw i rozłożenie roślin, przygotuj podłoże, zaopatrz się w nawozy i zapewnij sobie niezbędne akcesoria, aby uprawa była łatwa i przyjemna.
Najważniejsze kwestie dotyczące uprawy warzywnika w ogrodzie już znasz. Zaglądaj na nasze social media i wpadaj do naszej grupy wsparcia* na Facebooku, gdzie na Twoje pytania odpowiedzą ogrodnicy z 35-letnim doświadczeniem w ogrodnictwie.Z nami dowiesz się, jak zrobić warzywnik w ogrodzie!
*Dostęp do grupy wsparcia znajdziesz na stronie głównej w panelu Moje konto.
Kategoria: Okiem ogrodnika Porady dla wszystkich
Opublikowano: 13.03.2021