Kiedy i jak zakończyć uprawę po sezonie?
We wcześniejszym artykule opisaliśmy, co należy zrobić z ziemią po uprawie w doniczkach, a teraz przyszedł czas na porządek z roślinami. Zacznijmy więc od podziału roślin na jednoroczne oraz wieloletnie, aby przypadkiem za dużo nie posprzątać. Bazujemy na naszym asortymencie, więc jeśli roślinki pochodziły z naszego sklepu, to z pewnością znajdą się na tej liście.
Rośliny jednoroczne, a wieloletnie – lista
Zacznijmy od małej ściągi:
Rośliny jednoroczne:
- Pomidor
- Papryka
- Ogórek
- Cukinia
- Dynia
- Batat
- Bakłażan
- Kukurydza
- Arbuz
- Melon
- Por
- Sałaty
- Brokuł
- Kalafior
- Kalarepa
- Pak choi
- Seler korzeniowy
- Seler naciowy
- Majeranek (rosnący w doniczce na parapecie może przetrwać zimę)
- Cząber (rosnący w doniczce na parapecie może przetrwać zimę)
- Bazylia (rosnący w doniczce na parapecie może przetrwać zimę)
- Kolendra (rosnący w doniczce na parapecie może przetrwać zimę)
- Jarmuż (czasami potrafi przetrwać łagodną zimę)
Rośliny wieloletnie:
- Malina
- Truskawka
- Jeżyna
- Porzeczka czerwona
- Porzeczka czarna
- Pigwa
- Mini kiwi
- Borówka amerykańska
- Agrest
- Winogrono
- Szałwia (przy bardzo mroźnej zimie może nie przetrwać)
- Melisa
- Estragon
- Lubczyk
- Oregano
- Tymianek
- Mięta
- Pietruszka naciowa (przy bardzo mroźnej zimie może nie przetrwać)
- Rabarbar
Co zrobić z roślinami jednorocznymi po sezonie?
Tutaj sprawa jest naprawdę prosta. Po zakończonej uprawie możesz wyrzucić je na kompost lub do odpadów bio. Pierwszą opcję polecamy, jeśli Twoje rośliny przez cały sezon nie chorowały. Wyrzucenie skażonych na kompost nie jest dobrym pomysłem, dlatego wtedy bezpieczniej jest umieścić je w odpadach bio. Rośliny jednoroczne nie przetrwają temperatur poniżej 0*C, dlatego warto pomyśleć o ich sprzątaniu, kiedy wskaźniki będą oscylować wokół tej liczby. Pamiętaj, że jeśli masz na balkonie/tarasie odmiany mini lub zioła, to możesz bez problemu przenieść je na kuchenny parapet. Tam będą sobie jeszcze dalej rosnąć.
Pozbywając się roślin możesz zachować ziemię z doniczek. Jak ją odzyskać przeczytasz tutaj: https://fabrykarozsady.pl/jak-przygotowac-ziemie-z-donic-na-kolejny-sezon/
Teraz kolej na rośliny wieloletnie. Ich zabezpieczenie przed mrozem rozdzielimy na uprawę w gruncie oraz uprawę w donicach/skrzyniach.

Pomidor ,,dotknięty'' zimnymi nocami
Zimowanie krzewów owocowych w gruncie
Rośliny wieloletnie to takie, które przetrwają zimę lub nawet zimy, jak w przypadku krzewów owocowych, którymi najpierw się zajmiemy. Przy krzewach owocowych najbardziej narażone na przemarznięcie są młode rośliny, dlatego w celu ich zabezpieczenia najlepiej będzie zrobić kopce wokół miejsca zetknięcia rośliny z glebą. Taki zabieg najlepiej wykonywać jeszcze przed pierwszymi mrozami – tak, żeby na pewno nic im się nie stało podczas pierwszych przymrozków. Czego użyć? Mogą być to np. liście czy kora. Z częściami nadziemnymi nic nie musisz robić. Największym zagrożeniem jest właśnie przemarznięcie korzeni, ale dzięki kopcowi minimalizujemy to ryzyko. Przy jeżynie oraz mini kiwi dobrze jest też zabezpieczyć część nadziemną, np. owijając gałęzie w włókninę. Przed zabezpieczeniem roślin dobrze jest pozbyć się resztek owoców oraz chorych lub zgniłych liści.
Pozostaje jeszcze kwestia przycięcia pędów, czyli gałązek wyrastających z rośliny. Można to zrobić jesienią (przed zabezpieczeniem roślin na zimę) lub wiosną. My jesteśmy zwolennikami tej pierwszej opcji. Musisz wiedzieć, że nie przy każdym krzewie owocowym tnie się wszystkie pędy, bo to zależy od gatunku. Dla przykładu, przy malinach rosnących na pędach jednorocznych tniemy wszystkie, natomiast borówki owocują na pędach wieloletnich, więc jeśli obetniemy wszystkie pędy na jesień, to na wiosnę owoców nie będzie. Szczegółowo o tym przeczytacie w ebooku do danej rośliny. Znajdziecie je na swoim koncie na naszej platformie, o tu: https://fabrykarozsady.pl/moje-konto/.

Jeżyna w gruncie
Zimowanie ziół w gruncie
Przy ziołach zimujących w gruncie w zasadzie nic nie trzeba robić. Jeśli chcesz mieć jednak pewność, że nie zmarzną, to możesz okryć je słomą, ziemią, liśćmi, gałązkami lub korą. Możesz zrobić właśnie takie kopce, jak przy krzewach owocowych. Dobrze jest też przyciąć gałązki przed okryciem i wtedy ładnie wypuszczą na wiosnę. Jeśli postanowisz okryć swoje rośliny wieloletnie w gruncie, to pamiętaj, aby zrobić to dopiero przy temperaturze około -5*C. Tak będzie najbezpieczniej, bo w przeciwnym razie rośliny mogą zacząć gnić.

Lubczyk w gruncie
Zimowanie roślin w doniczkach i skrzyniach
Tutaj zasada jest prosta. Wszystkie rośliny wieloletnie trzeba szczególnie dobrze zabezpieczyć. W donicach ziemia łatwo przemarza i nie trudno o to, by przemarzły również korzenie. Świetnym sposobem jest zadołowanie donic z roślinami, czyli wkopanie ich do gruntu i przysypanie wierzchu np. słomą, ziemią, liśćmi, gałązkami lub korą. Jeśli nie masz takiej możliwości, to spokojnie – są jeszcze inne sposoby: Zacznij od zabezpieczenia spodu doniczki. Możesz podłożyć pod nią styropian lub kartony. W kolejnym kroku trzeba zabezpieczyć boki doniczki. Z naszego doświadczenia super sprawdza się włóknina, ale możesz użyć też innych materiałów, które koniecznie muszą przepuszczać powietrze. Plastikowa siatka odpada. Najbezpieczniej będzie zabezpieczyć też pędy wyrastające z ziemi, które możesz obwiązać tą samą włókniną, co doniczkę lub zrobić kopczyki ze słomy czy ziemi. Zioła dobrze jest przyciąć przed zimą, ale dopiero jak pojawią się pierwsze temperatury poniżej 0 stopni.
Podlewanie roślin zimą
Pomimo tego, że będzie zima, nie możesz zapomnieć o nawadnianiu swoich roślin w czasie odwilży (podczas mrozów nie ma takiej potrzeby). Pamiętaj, żeby podlewać je bardzo delikatnie i nie stosować żadnego nawozu (ten mógłby pobudzić rośliny do wypuszczania liści – a tego nie chcemy, bo wtedy na pewno zmarznie podczas minusowych temperatur).
Nawożenie roślin na czas zimowania
Przed zimowaniem dobrze jest dorzucić wokół rośliny trochę kompostu czy obornika – wtedy na wiosnę roślina będzie miała skąd czerpać składniki odżywcze. Ale nie jest to konieczność. O nawożenie można zadbać jesienią stosując np. nasze Nutrimixy.
Kategoria: Ciekawostki Porady dla wszystkich
Opublikowano: 7.10.2022