Mieć własne pomidory, to jest coś. Nic nie daje takiej satysfakcji jak zbiór i wykorzystanie ich do pysznej, letniej sałatki. Zanim jednak tak się stanie, czeka na Ciebie szereg zadań, które musisz wykonać przy uprawie pomidorów na tarasie, w doniczce lub balkonie.
Wszyscy wiemy, że pomidory to jedne z najsmaczniejszych, najbardziej szlachetnych warzyw. Są źródłem cennych składników, skarbnicą niepowtarzalnego smaku i zapachu. Stanowią nieocenione wsparcie dla układu krążenia – mają pozytywny wpływ na kurczliwość mięśni oraz poziom ciśnienia tętniczego. Wysoka zawartość witaminy C, E, antyoksydantów oraz beta-karotenu sprawiają, że wiele osób samodzielnie uprawia pomidory w swoich ogrodach. Ale czy wiesz, że możliwa jest efektywna uprawa pomidorów na tarasie?
Najwyższej jakości sadzonki, które dostarczymy prosto pod Twoje drzwi sprawią, że uprawa pomidorów na balkonie lub na innej, nawet niewielkiej przestrzeni, przyniesie Ci wiele satysfakcji.
Uprawa pomidorów z rozsady. Od czego zacząć?
W naszym klimacie pomidora najlepiej uprawiać z rozsady, którą możesz przygotować samemu, jednak tutaj ostrzegamy – nie jest to proste zadanie, szczególnie kiedy dopiero zaczynasz wielką przygodę z własnym warzywnikiem. Do wykonania rozsady pomidora potrzebujesz fachowej wiedzy i doświadczenia, a jakby tego było mało, to nasiona pomidorów do przygotowania rozsady, które znajdziesz w wielu marketach bardzo często są niezadowalającej jakości, przez co jest duża szansa, że polegniesz już na samym początku uprawy.
Dlatego ten najtrudniejszy, a zarazem najważniejszy etap robimy za Ciebie. Do produkcji rozsad pomidorów (i nie tylko), używamy tylko starannie wybranych, certyfikowanych nasion, które nie są dostępne dla „zwykłego śmiertelnika”. Skuteczność kiełkowania jest niemalże stuprocentowa, a przez cały okres uprawy pomidory są pod czujnym okiem naszego technologa.
Jeśli nadal zastanawiasz się, jak uprawiać pomidory na balkonie, służymy wsparciem. Oferujemy darmowe materiały edukacyjne oraz pomoc grupy bardziej doświadczonych pasjonatów, którzy pomogą Ci rozwiązać wszelkie wątpliwości związane z uprawą. Nasza firma to rodzinny biznes, z tradycją i ponad 35-letnim doświadczeniem. Dzięki opatentowanej metodzie wysyłki zapewniamy 100% gwarancji na bezpieczną dostawę sadzonek. Uzyskasz od nas pomoc, odpowiemy również na Twoje pytania. Zapewniamy, jeśli chcesz mieć pomidory na balkonie, uprawa tych wyjątkowych warzyw przyniesie Ci mnóstwo radości!
Jak uprawiać pomidory na balkonie, tarasie i w ogrodzie?
Uprawa pomidorów na otwartej przestrzeni – na balkonie, tarasie, czy w ogrodzie, to najczęściej spotykane miejsca, gdzie sadzi się rozsady. Zastanawiasz się, jak uprawiać pomidory na balkonie? Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad i uprawa pomidorów na balkonie może być tak samo skuteczna, jak uprawa w np. szklarni, serio!
Niezwykle ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego stanowiska uprawowego lub przygotowanie gleby, jeśli będziesz uprawiać warzywnik w ogrodzie. Przy uprawie balkonowej oprócz dobrego podłoża i stanowiska bardzo ważna jest odpowiednio dobrana donica uprawowa i poprawnie wykonany drenaż. W obu przypadkach musisz pilnować terminu sadzenia. Obserwuj pogodę i sadź rozsady po ostatnich przymrozkach.
Uprawa pomidorów na balkonie w doniczce to proces, w którym warto również pamiętać o regularnym nawożeniu krzaczków. To ważne, gdyż rośliny szybko rosną i zużywają składniki pokarmowe, znajdujące się w podłożu. Warto wybrać specjalne mineralne nawozy, w postaci płynnej lub granulowanej. Można również zastosować np. długo działające, uniwersalne środki do uprawy warzyw. Nawożenie pomidorów na balkonie wymaga przestrzegania dawek i terminów podanych przez producentów. Raz w miesiącu można spryskać liście nawozem dolistnym. Jeśli masz wątpliwości, jak dobrze wspomóc proces wzrostu swoich krzaczków, pomożemy.
Wpadnij też do naszego artykułu: „Jak sadzić pomidory, by mieć duże zbiory”, w którym znajdziecie garść przydatnych porad dotyczących uprawy pomidorów na balkonie, tarasie czy też w ogrodzie.
Uprawa pomidora w szklarni, pod folią i w tunelu
Szklarnia, tunel czy uprawa pomidorów pod folią to najlepsze miejsca dla rozsad ze względu na to, że pozwala na większy plon. Sam proces sadzenia pomidorów, czy opieki nad nimi jest bardzo podobny do uprawy w gruncie, a główną różnicą jest czas sadzenia.
Przy uprawie w osłoniętych miejscach, sadzenie możesz rozpocząć pod koniec kwietnia, a jeśli obiekt jest ogrzewany, to pomidory możesz sadzić już w I połowie miesiąca. Pamiętaj, że im wcześniej zasadzone pomidory, tym szybsze będą zbiory.
Temperatura panująca w zamkniętych pomieszczeniach często jest dużo wyższa niż na zewnątrz, dlatego rośliny wymagać będą częstszego podlewania, które sprzyja wilgotnemu klimatowi, przez co staje się idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów. Stąd, uprawiając pomidory w obiektach zamkniętych, bardzo ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o wietrzeniu. Wystarczy otwierać drzwi lub okna w ciągu dnia, dzięki czemu stworzysz przewiew i wyregulujesz temperaturę w środku pomieszczenia.
Nawożenie pomidorów – jak robić to z głową?
Pomidor jest jedną z tych roślin, które wymagają dodatkowego nawożenia. Pamiętaj, że szczególnie jest to ważne w przypadku uprawy pomidora w doniczce. W gruncie korzenie mają możliwość pobierania makro i mikroskładników z głębszych warstw ziemi, natomiast kiedy rośnie w pojemniku i wykorzysta wszystkie składniki z 12 litrowej doniczki to w dalszej części sezonu będzie głodował.
Etap wzrostu rośliny możesz podzielić w najprostszy sposób na dwie fazy:
- Faza wegetatywna, czyli od momentu posadzenia rośliny w gruncie lub donicy do momentu pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych
- Faza generatywna, czyli od momentu rozpoczęcia kwitnienia, aż do samego końca owocowania.
W tych dwóch fazach roślina potrzebuje innych proporcji składników odżywczych i tu również dobrym sposobem okazuje się użycie nawozów mineralnych skomponowanych specjalnie na te dwie fazy wzrostu.
Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele preparatów naturalnych i chemicznych, więc dokonanie wyboru nie jest łatwe. Możesz pójść w całkowicie naturalną metodę lub zastosować np. nawozy mineralne NPK, które w jednym produkcie mają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W przypadku pierwszej opcji, czyli w uprawie w 100% zgodnie z naturą, pomyśl o użyciu dobrej jakości kompostu i obornika, które koniecznie muszą być dobrze przekompostowane (!). Użycie świeżych komponentów może skutkować spaleniem posadzonych roślin w związku z obecnością zbyt dużej ilości składników odżywczych. Świeży kompost ma również zdolność do przenoszenia patogenów.
Kolejną metodą nawożenia pomidorów na balkonie jest zastosowanie ekologicznych nawozów, w których nie dość, że składzie znajdują się same naturalne składniki, to zawsze mają stwierdzoną ich zawartość, dzięki czemu wiesz, co podajesz swojej roślinie. Małym minusem jest to, że często zawierają tylko wybrane makro i mikroelementy w niewystarczających stężeniach.
Nawozy, które posiadają wszystkie niezbędne składniki odżywcze są te mineralne. Wybieraj tylko te z bezpiecznym składem. Ich dużą zaletą jest dokładne podanie proporcji składników odżywczych, które zazwyczaj zawierają kompleksowy skład niezbędny dla dalszego wzrostu.
Każdy z tych nawozów będzie miał inny sposób stosowania, który powinien być szczegółowo opisany na opakowaniu.
Ochrona pomidorów przed chorobami i szkodnikami
Wydaje się, że ochronę pomidorów stosuje się, gdy pojawią się zagrożenie w postaci chorób czy szkodników – błąd! Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, bo wtedy zwiększasz sobie szansę na skuteczną walkę, dlatego zalecamy od samego początku zwracać uwagę na kwestię odpowiedniej ochrony pomidorów, bo później taka walka może okazać się dużo trudniejsza i Ty, jak i Twój pomidor możecie jej nie wygrać.
Zapobiegawczo, do ochrony sadzonek, najlepiej sprawdzają się środki biologiczne. Tutaj również musisz zwrócić uwagę na jakość kupowanych produktów. Są to żywe organizmy, które muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach, a ich termin przydatności do użycia jest bardzo krótki. Ochrona przy użyciu organizmów biologicznych najlepiej sprawdza się w zapobieganiu lub małym oblężeniu niechcianych gości, a jeśli już nie dajesz rady naturalnymi sposobami, to pozostaje użycie chemii.
Jeśli używasz chemii do ochrony swoich pomidorów, spójrz czy nie jest przewidziany okres karencji, czyli określony czas, w którym nie możesz spożywać roślin, na których użyty był środek. To oczywiście nie jest nasz ulubiony sposób, ale czasami staje się nieunikniony, jeśli chcesz uratować swoje pomidorki.
Na rynku dostępnych jest wiele środków dedykowanych konkretnym chorobom czy szkodnikom. Oczywiście, musisz najpierw zacząć od weryfikacji, co tak naprawdę dolega Twoim pomidorom. W tym celu zajrzyj do naszego artykułu, dotyczącego chorób pomidorów i szkodników. Pamiętaj, że jeśli nie masz pewności, co zaatakowało Twoją uprawę, to możesz do nas napisać i zawsze chętnie pomożemy.
Jak prowadzić pomidory? Cięcie pędów bocznych pomidora
Pomidor jest jednym z tych roślin, która wymaga charakterystycznych zabiegów pielęgnacyjnych, a jednym z nich jest usuwanie pędów bocznych.
Z naszych doświadczeń zalecamy prowadzenie rośliny na jeden lub dwa pędy. Stosując pierwszą opcję, zostawiasz tylko główny pęd, a wszystkie inne wyrastające z kątów liści usuwasz. Przy prowadzeniu na dwa pędy, zostawiasz główny pęd oraz drugi najsilniejszy, który znajduje się pod pierwszym kwiatostanem, a wszystkie pozostałe pędy usuwasz.
Drugim charakterystycznym zabiegiem jest ogławianie pomidorów, który stosuje się, kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, a dostęp do światła staje się ograniczony i szanse na dojrzewanie pozostałych owoców maleją. Zabieg ogławiania pomidorów wykonuje się w połowie sierpnia, a polega on na ucięciu wierzchołka wzrostu nad dwoma lub trzema liśćmi powyżej ostatniego grona o w pełni rozwiniętych kwiatach. Przy uprawie prowadzonej na dwa pędy ucinasz oba wierzchołki.
Wydaje się skomplikowane? Spójrz na kilka poniższych obrazków, które pomogą Ci to zrozumieć.

PROWADZENIE POMIDORA NA JEDEN PĘD

PROWADZENIE POMIDORA NA DWA PĘDY

DALSZE PROWADZENIE POMIDORA NA DWA PĘDY

OGŁAWIANIE POMIDORA
Uprawa pomidorów w domu – praktyczne porady
Wiemy, że uprawa pomidorów na balkonie w doniczce na pierwszy rzut oka może wydawać się trudna i skomplikowana, ale stosując się do kilku zasad, wszystko staje się prostsze.
Jeśli chcesz być w stałym kontakcie ze specjalistami i społecznością, która tak, jak Ty walczy przy uprawie własnego warzywnika, dzieląc się spostrzeżeniami, to wpadaj na naszą Facebookową grupę wsparcia. Nasza społeczność chętnie podzieli się z Tobą swoimi spostrzeżeniami. Dostęp do niej znajduje się na Twoim koncie po zalogowaniu się na naszej platformie internetowej.
Kategoria: Okiem ogrodnika Porady dla wszystkich
Opublikowano: 9.03.2021